zvoľte si
dizajn
stránky

Banán Čokoláda

Sú miesta, ktoré treba navštíviť... Osvienčim

Dňa 25.10.2016 sme my, tretiaci a štvrtáci, navštívili Krakow, Osvienčim a Brezinku. Prvá zastávka bola v Krakowe, kde sme si urobili obhliadku mesta a jej pamiatok.
Navštívili sme Wawelskú katedrálu a presunuli sme sa na hlavné námestie. Naša cesta pokračovala smerom na Osvienčim. Už keď sme zastavili na parkovisku, niektorí mali zmiešané pocity z prostredia, kde sa v minulosti odohrávali hrôzostrašné veci. Vstúpili sme do koncentračného tábora, ktorý nás vítal cynickým nápisom ARBEIT MACH FREI (práca oslobodzuje). Celým koncentračným táborom nás sprevádzala pani sprievodkyňa, ktorú sme počúvali cez slúchadlá. Potom sme sa presunuli pár kilometrov za Osvienčim, kde sa nachádza koncentračný tábor Brezinka. V tábore ostalo menej zachovalých vecí.
Nikdy nezabudneme na udalosti, ktoré sa tam odohrali. Vracali sme sa s pocitom, buďme vďační za to, čo máme.
                                          Lenka Buvalová III.A
 
Odchádzali sme skoro ráno autobusom spred školy, kde nás už čakala  naša pani sprievodkyňa. Bola veľmi milá a vtipná.
Ešte v ranných hodinách sme dorazili do Krakova, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Poľska. Obzreli sme si tam zámok Wawel a centrum mesta. V poobedných hodinách sme sa presunuli do koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau, teda Osvienčim - Brezinka. Tam sme sa podozvedali, ako sa do táborov ľudia dostali, ako museli pracovať, či vôbec dostávali najesť a napiť, ako sa navzájom k sebe správali a aké boli ich osudy. Atmosféra bola smutná, ťažká, tichá. Pri prehliadke Brezinky nám začalo ešte aj pršať. Bolo to tam veľmi depresívne, ale naopak aj veľmi zaujímavé.
Odporúčam vsetkým ľuďom, ktorí v Osvienčime ešte neboli, aby sa tam išli pozrieť. Vďaka tomuto zážitku si možno ľudia začnú vážiť, čo majú, lebo ľuďom vtedy nešlo o nič, len o vzácny život.
                                                        Zuzana Majlingová III.D