zvoľte si
dizajn
stránky

Banán Čokoláda

Dve nové výstavy o našej histórii

Po šiestich rokoch sa na našu školu opäť vrátila výstava  Anna Franková - odkaz dejín dnešku, aby sme formou rovesníckeho vzdelávania priblížili našim spolužiakom tragický osud Anny Frankovej a hrôzy 2. svetovej vojny.

Tento projekt vznikol vďaka dlhoročnej aktívnej spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku a Múzeom SNP. Výstava bude na našej škole prebiehať do 16.5. 2016. Do projektu Anna Franková sa zapojili žiaci tretieho ročníka: Jakub Orlíček, Laura Gállová, Viktória Neradná, Silvia Kušniráková, Dominika Piliarová, Kristína Očenášová, Diana Olvecká, Slávka Zacharová, Nicole Baničová, Tatiana Peťková, Sabína Švolíková, Alena Hodálová a Júlia Riečičiarová, ktorí sa stali po zaškolení sprievodcami touto výstavou. Výstavu navštevujú nielen žiaci našej školy, ale aj žiaci susedných škôl napr. ZŠ Spojová.

Výstava sa skladá v panelov, ktoré vypovedajú o krátkom, ťažkom ale zmysluplnom živote Anny Frankovej. Anna bola židovské dievča, ktoré si počas vojny písalo denník, ktorý je v súčasnosti jednou z najpredávanejších kníh na svete. Stal sa akýmsi mementom nielen neľudskosti nacistického režimu, ale aj výstrahou pred diskrimináciou a rasovou neznášanlivosťou pre nasledujúce generácie. Nesmieme zabúdať, že aj v súčasnosti sa nové neonacistické skupiny čoraz viac dostávajú do popredia v mnohých európskych krajinách.
Od 2.5.2016 je na „dolnej“ spojovacej chodbe nainštalovaná druhá výstava, ktorá nám približuje život v Koncentračnom tábore v Seredi. Počas druhej svetovej vojny v ňom boli sústreďovaní slovenskí Židia, ktorí neskôr putovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska.
Nesmieme zabúdať na vlastnú históriu pretože:  
"Tí, čo zabudnú na svoju históriu, sú odsúdení na to, aby ju prežili znova"

                                                       Jakub Orlíček III.A