zvoľte si
dizajn
stránky

Banán Čokoláda

Švajčiarsko

Študovať v bilingválnej sekcii znamená aj spoznávať frankofónne krajiny. Dobrou príležitosťou na to bola aj naša, teraz už môžeme povedať že vydarená, exkurzia vo Švajčiarsku, ktorá sa uskutočnila od 20.11 do 25.11. Zúčastnili sa jej žiaci z 2.L 4.L a 5.L. 
Našim hlavným cieľom bol hadrónový urýchľovač LHCCerne. Počas poldňovej návštevy sme sa oboznámili s jeho históriou, fungovaním a plánmi na ďalšie roky, vstúpili sme do priestorov detektora ATLAS, dozvedeli sme sa ako prebiehajú experimenty a ako pracujú supravodivé magnety. Niektorí z nás sa naozaj našli a sprievodcov sa na všeličo povypytovali. Dokonca aj tí, ktorí fyziku nemajú celkom v malíčku boli návštevou Cernu nadšení.   
Skoro celý čas nášho pobytu sme sa mohli kochať krásnou Ženevou, kde sme mali naozaj pocit ako v rozprávke. Pohľadu neunikli ani Alpy, ktoré lemujú Ženevské jazero, dominantu francúzskej časti Švajčiarska. Nevynechali sme  Palác národov, jedno zo sídiel OSN, kde sme si mohli zblízka pozrieť sály, v ktorých  rokujú tie najdôležitejšie mierové organizácie sveta. V Ženeve sme navštívili aj Múzeum Červeného kríža či múzeum slávnych švajčiarskych hodiniek Patek Philippe. Tretí deň bol v znamení menšieho, no o to krajšieho francúzskeho mestečka Annecy a väčšieho olympijského mesta Lausanne. Posledný deň našeho dobrodružstva stál naozaj za to, zastavili sme sa v svetoznámej syrárni Gruyère, kde sme ochutnali syry, ktorými je Švajčiarsko naozaj známe. A čerešničkou na záver bola čokoládovňa Cailler, kde nás privítala aróma rozpustenej čokolády a chuť vynikajúcich čokolád, ktoré sme sa naučili degustovať ako profesionáli. Za túto exkurziu vďačíme hlavne našim pani profesorkám p.Šulovej, p.Matulayovej s p.Zboranovej, vďaka ktorým sme zažili naozaj krásny týždeň. Ale aj pánom šoférom, a kolektívu 4.L , ktorí priniesli a pomohli zrealizovať tento nápad. Dúfame, že toto nebol posledný výlet do Švajčiarska a že aj ostatné triedy budú mať možnosť zažiť to isté čo my.
 

 

Katarína Paľová 4.L